A kategorijas tiesības nozīmē atbildību

A kategorijas tiesības nozīmē atbildību

Motocikla lielākā priekšrocība ir brīvība, jo tas ļauj pārvietoties krietni ātrāk, nestāvēt satiksmes sastrēgumos un vienkāršāk novietot motociklu stāvēšanai. Ļoti svarīgs ir arī motocikla ekonomiskums, jo ļauj ietaupīt ne tikai laiku, bet arī degvielu, ietaupot  pat pusi no tā, cik  braucot ar automašīnu.

Motocikls versus auto

A kategorijas tiesības iedalās vairākās kategorijās, kas iedalītas pēc motora tilpuma. A kategoriju var iegūt tikai no 24 gadu vecuma, kas nozīmē, ka braucējs ir nobriedis, spējīgs izvērtēt situāciju un nav drauds satiksmes drošībai.

Kā iegūt A kategorijas tiesības?

A kategorijas tiesības iegūst autoskolā, nokārtojot teorijas un praktiskās vadīšanas eksāmenus. A kategorijas tiesību teorētiskā apmācība sevī iekļauj Ceļu satiksmes noteikumus, satiksmes drošību un pirmo palīdzību.  Tā kā A kategorijas tiesības parasti ir otrā kategorija, mācības mēdz būt ātrākas.

Ja jau ir B kategorija, tad valsts noteikusi 8 obligātās vadīšanas nodarbības, ja to nav – tad tāpat kā mācoties braukt ar vieglo auto, jābrauc 15 akadēmiskās stundas. A kategorijas tiesību vadīšanas nodarbību laikā tik apgūtas sekojošas figūras, kas atšķiras no B kategorijas:

  • Iestumšana gabarītvārtos;
  • Astotnieks;
  • Laipa;
  • Čūska;
  • Slaloms;
  • Izvairīšanās no šķēršļa nebremzējot;
  • Izvairīšanās no šķēršļa bremzējot;
  • Stoplīnija.

Lai nokārtotu A kategorijas tiesību eksāmenu, jāizbrauc visas figūras. Tikpat nozīmīgas ir apmācības un finālā eksāmens arī aktīvajā ceļu satiksmē. Braucējam aizmugurē ar vieglo automašīnu brauc instruktors, kas ar rācijas palīdzību nodod instrukcijas. Rācija ir iebūvēta ķiverē un komandām nav iespējams atbildēt.

Praktiskās braukšanas laikā braucējs apgūst svarīgākās iemaņas, kas būs nozīmīgas turpmākajā braukšanas praksē – droša braukšana, braukšanas ātruma izvēle, iekļaušanās satiksmes plūsmā, situāciju novērtēšana un bīstamības paredzēšana, noteikumu un ceļa zīmju ievērošana, pareizās un nepareizās lietas, vadot motociklu.

Kad A kategorijas tiesības kabatā

Motocikls prasa papildus uzmanību un vērību, jo citi auto vadītāji tos nereti nepamana. Protams, pats svarīgākais ir ievērot atļauto braukšanas ātrumu un nelietot alkoholu. Tieši šie divi iemesli ir biežākie negadījumu un avāriju izraisītāji, kas var novest arī pie nopietnām sekām. A kategorijas tiesības nozīmē atbildību ne tikai par savu, bet arī citu braucēju drošību un pat dzīvību! Ļoti svarīgi arī izvēlēties piemērotu apģērbu.

Lai droši un emocijām pilni vasaras braucieni ar motociklu!