Vieglā auto tiesības jeb kā iegūt B kategoriju

Vieglā auto tiesības jeb kā iegūt B kategoriju

Sajūta, kad pirmo reizi iekāp savā mašīnā, aizved durvis un iedarbini dzinēju nav salīdzināma ne ar ko citu. Skatiens pavīd tālumā un rodas skaidrība - nepastāv robežas, jo pasaule ir atvērta un atliek tikai to iekarot. Cilvēks, kas pieradis braukt ar savu personīgo mašīnu būs grūti pārliecināms atkal sākt izmantot sabiedrisko transportu.

Vieglā auto tiesības var iegūt, ja tiek apmeklēta autoskola un veiktas B kategorijas pamācības. Tas ir vienīgais iespējamais veids, kā braukt. Lai iegūtu vadītāja apliecību, jāapmeklē B kategorijas kursi, ko piedāvā vairāk kā 200 autoskolās, tomēr apmācību programma ir gana līdzīga.

Mācību sākums un vieglā auto tiesību teorijas apmācības plāns

B kategoriju var sākt apgūt jau no 16 gadiem, savukārt eksāmenu iespējams nokārtot no 18 gadiem. Pēc nepieciešamās dokumentācijas nokārtošanas sākotnēji tiek apgūta teorija. Mācību procesa sākumā arī nepieciešams iegūt pagaidu vadītāja apliecību jeb “baltās tiesības”. Lai to izdarītu, nepieciešams iziet medicīnisko komisiju, kura apstiprinās, ka topošajam vadītājam nav veselības problēmas, kas traucētu vadīt auto, īpaši uzsverot redzes nozīmi.

Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem, visās autoskolās mācības norisinās pēc identiskas vieglā auto tiesību apmācību programmas, kas sastāv no šādiem blokiem:

  • Ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu sistēma - 2 nodarbības
  • Ceļu satiksmes noteikumi - 28 nodarbības;
  • Vadītāja atbildība par ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu pārkāpumiem - 2 nodarbības;
  • Ceļu satiksmes drošība - 11 nodarbības;
  • Transportlīdzekļa uzbūves un ekspluatācijas pamati - 2 nodarbības.

Kā notiek B kategorijas apmācība?

Viens no būtiskākajiem un daudziem sarežģītākajiem uzdevumiem B kategorijā, ir vadīšanas prasmju apgūšana. Valsts ir noteikusi 14 obligātās braukšanas nodarbības, tomēr visbiežāk ar tām nepietiek. Pieredzējuši instruktori saka, ka pie gadu skaita jāpieliek 10, kas parādīs reāli nepieciešamo nodarbību skaitu.

Piemēram, ja topošajam vadītājam ir 20 gadi, tad būs nepieciešamas 30 braukšanas stundas. Vienas stundas ilgums ir 45 minūtes, tāpat kā teorijas nodarbības mācību stunda. Ļoti svarīga ir saikne ar instruktoru, ja tā nerodas, tad vēlams instruktoru mainīt, kas pat ir ieteicams. Vieglā auto tiesības ātri un efektīvi ir iegūstamas vien ar spēcīgu emocionālo saikni ar instruktoru.

Kas jāņem vērā, izvēloties autoskolu?

Pirmkārt, ļoti rūpīgi un detalizēti jāizpēta finansiālais piedāvājums un līgums. Tajā jābūt atspoguļotām visām izmaksu pozīcijām: dokumentu noformēšana, apmācību kartes izsniegšana, reģistrācija CSDD, teorijas apmācība, braukšanas nodarbību cenas, atkārtotu autoskolas eksāmenu maksa utt.

mainīt, lai ātrāk iemācītos braukt. Kad visas nepieciešamās iemaņas iegūtas, instruktors B kategorijas vadīšanas apmācību kartē atzīmē, ka kursants ir gatavs nokārtot valsts eksāmenu.