Juvelierizstrādājumu medības

Juvelierizstrādājumu medības

Kā, ceļojuma laikā iepērkoties, atšķirt īstu zelta juvelierizstrādājumu no viltota?

Ēģipte, Maroka, Turcija – šīs un vēl citas ir valstis, kuras asociējas ar karstu sauli, sulīgiem augļiem, bagātīgu kultūru un greznību. Dodoties ceļojumā uz iepriekšminētajām zemēm, kur zelta izstrādājumu cenas ir salīdzinoši zemas, rodas vēlme kā suvenīru iegādāties kādu šī materiāla greznumlietu – gredzenu, kaklarotu, rokassprādzi vai citu smalku juvelierizstrādājumu. Tomēr attiecīgās nozares eksperti iesaka uzmanīties un pārliecināties, vai kārotā rota nav viltojums.

Iegādājoties rotaslietas ceļojuma laikā, pastāv zināms risks savā īpašumā saņemtzemas kvalitātes vai pilnībā viltotu preci, tomēr ir veidi, kā pārliecināties par izredzētā juvelierizstrādājuma patieso vērtību. Ņemot vērā, ka ceļojumā pavadītais laiks parasti ir ierobežots un tiek veltīts izklaidēm un atpūtai, speciālas rotaslietu ekspertīzes netiek veiktas, tomēr pastāv vairāki paņēmieni, ar kuriem pārbaudīt gredzena, piespraudes vai cita izvēlētā juvelierizstrādājuma kvalitāti.

Vispirms uzmanību nepieciešams pievērst tam, vai uz attiecīgā zelta izstrādājuma ir redzama prove. Eiropas zelta rotaslietu standarta prove ir noteikta 585, tomēr dažās valstīs tā var atšķirties. Speciālisti pirms pirkuma veikšanas iesaka ielūkoties internetā, kurā pieejama informācija par katras valsts zelta provi.

Lai arī prove ir galvenais juvelierizstrādājuma kvalitātes noteicējs, Austrumu zemēs ražotajām rotām proves zīmogu var nebūt. Ja nākas saskarties ar šādu gadījumu, nepieciešams ievērot zelta daudzumu, kas uz rotaslietas norādīts karātos (visbiežāk 14K jeb 585 prove). Zelts ir diez gan smags metāls, tādēļ, ja izvēlētais izstrādājums šķiet pārāk viegls savam izmēram, ieteicams izvēlēties citu. Tāpat jāuzmanās, lai uz izstrādājuma sīkā drukā nebūtu uzraksts, kas vēstītu, ka rota ir tikai apzeltīta.

Noteikti būtu jāņem vērā, ka visdrošāk rotaslietas iegādāties ir vietās, kurās ir norāde „Juvelieris” vai „Zeltlietu veikals”, tomēr arī specializēti juvelierizstrādājumu tirgi tiek uzskatīti par salīdzinoši uzticamiem. Zeltlietu iegādāšanās parastajos tirgos no vietējiem amatniekiem ir ļoti riskanta, tādēļ to nevajadzētu darīt.

Pērkot kaklarotu, eksperti iesaka pievērst uzmanību tam, vai ķēdītes aizdares krāsa neatšķiras no pašas ķēdītes krāsas. Tieši uz aizdares, kas patiešām ir no zelta, tiek likta prove, taču ķēdīte var būt vienkārši apzeltīta.

Būtiska ir arī rotas cena - 585 proves zelta izstrādājumiem pašizmaksa ir apmēram 20 eiro par gramu. Jo zemāka rotaslietas cena, jo rūpīgāk jāpārbauda, vai tā nav viltojums.

Dodoties pirkt rotaslietu, līdzi var ņemt magnētu – ar tā palīdzību iespējams noteikt, vai prece ir viltota, jo magnēts zeltu nepievelk. Tomēr paļauties uz šo metodi nebūtu pietiekami, jo tik nekvalitatīvi izstrādājumu viltojumi sastopami ļoti reti.

Kā pēdējo nozīmīgo lietu speciālisti norāda to, ka, austrumnieki ir izcili un prasmīgi pārdevēji, un viņu rokās rotaslietas var šķist daudz pievilcīgākas un nepieciešamākas nekā tās patiesībā ir. Bruņojoties ar nepieciešamajām zināšanām un prasmi izsvērt svarīgo, Jums izdosies savā īpašumā iegūt lielisku greznumlietu!