Kvalitatīvi teleskopi kosmosa pētniekiem un entuziastiem

Kvalitatīvi teleskopi kosmosa pētniekiem un entuziastiem

Pacel acis pret debesīm un ieraugi tūkstoš mazu lampiņu. Tā it kā kāds tās tur būtu izbēris un aizmirsis savākt. Vesels krāvums spožu zelta gabaliņu, ko tā vien gribās dabūt savās rokās un nolikt kaut kur tikai sev vien zināmā vietā un paglabāt šo spožumu, lai tas nekad neizdziest. Ir tik neaprakstāma sajūta vērojot zvaigznes. Vēl iespaidīgāk tas šķiet, ja debesu jumu var apskatīt pavisam tuvu. Lai to izdarītu vajadzīgs teleskops, kas ļaus ielūkoties kosmosa dzīlēs.

Pieredzējuši astronomi izmanto teleskopus savā darbā un tā ir viņu ikdiena. Zvaigznes viņi pārzina kā savus piecus pirkstus un labprāt turpina vērties tālienē un atklāt, ko jaunu un ieraudzīt to, ko parasta cilvēka acs neredz. Bet ko darīt, ja esi tikai iesācējs? Kā atrast sev vispiemērotāko, kā lai saprot, kas būs labākais un kā nekļūdīties plašajā klāstā par astronomiju tik pat kā neko nezinot.

Ierīces galvenokārt atšķir pēc to gaismas savākšanas principa. To galvenā sastāvdaļa ir objektīvs, kas sastāv no lēcas vai spoguļa. Tieši pēc šī principa teleskopi iedalās vairākās kategorijās. Izšķir reflektorus, refraktorus un katadioptriskos teleskopus. Katram no šiem veidiem ir atšķirīgas īpašības.

 Reflektora pamatā ir ieliekts, sfērisks vai parabolisks spogulis. Refraktors sastāv no vienas vai vairākām lēcām. Tas lauž vai liec gaismu izmantojot lēcas, šis lauzums liek paralēliem stariem saplūst fokusa punktā, kur tiek iegūts attēls. Katadioptriskie teleskopi ir abu iepriekšējo apvienojums. Tie sastāv gan no lēcām, gan spoguļiem.

Ierīces ir radītas ar dažādiem mērķiem. Viens būs vairāk piemērots dabas pētniecībai, viens spēs lieliski parādīt zvaigznes un palīdzēs sastādīt zvaigžņu kartes, bet vēl cits būs labākais palīgs planētu pētniecībā un ļaus ieraudzīt to, ko ar neapbruņotu aci ieraudzīt nav iespējams.

Augstākās klases kvalitatīvi teleskopi ir Ričija-Hretieņi, kas nevien piedāvā augstāko izšķirt spēju ar maksimāli mazu kļūdu skaitu, bet arī iespēju izsekot objektus, fotografēt, kā arī saglabāt dažādu informāciju.

Maksutovi-katadioptrisko teleskopu veids būs vairāk piemērots profesionāļiem. Tiem ir augsta krāsu izšķirtspēja un augsta precizitāte. Par spīti augstajai kvalitātei, tie ir samērā mazi un neaizņems daudz vietas, kas nozīmē, ka tos viegli pārvietot un paņemt līdz uz jebkuru pasaules vietu.

Vēl viens īpašam mērķim paredzēts ierīces  veids ir saules teleskopi. Tie paredzēti tieši saules pētīšanai. Šis ierīces veids ļauj apskatīt saules izvirdumus un citas aktivitātes nebojājot redzi ar kaitīgo saules starojumu.

Viens no vienkāršākajiem ierīces veidiem ir Ņūtona teleskops. To vienkāršā uzbūve un salīdzinoši zemā cena padara šos par labākajiem iesācēju un jauniešu vidū. Šis būs jūsu labākais draugs pirmajos soļos astronomijas pasaulē.

Planētu un zvaigžņu vērošana noteikti kļūs par jūsu brīvā laika hobiju. Tas ir aizraujošs un izglītojošs process, kura laikā varēsiet ieraudzīt to, ko ar neapbruņotu aci nav iespējams ieraudzīt. Iespējams tieši jūs būsiet tas, kurš atklās jaunu galaktiku vai zvaigznāju un arī jūsu vārds tiks ierakstīts debesīs.