Psoriāze jeb zvīņēde – slimība, kas, iespējams, “snauž” organismā

Psoriāze jeb zvīņēde – slimība, kas, iespējams, “snauž” organismā

Lielākajai daļai cilvēku, uzdodot jautājumu: “Kad Tu pēdējo reizi biji pie dermatologa?”, visticamāk, ka saņemtā atbilde ir – nekad.  Lai arī āda ir cilvēka lielākais orgāns, kas vistiešāk ikdienā tiek pakļauts apkārtējās vides iedarbībai gan iekšējo, gan ārējo faktoru ietekmē, ādas ārsts tiek apmeklēts nepelnīti reti. Tieši ādas stāvoklis, krāsa, elastīgums parāda kopējo veselības stāvokli un jebkādas izmaiņas, kas to skar, ir rūpīgi jāanalizē un nepieciešamības gadījumā jāvēršas pie dermatologa. Regulāras vizītes pie speciālista ļauj izvairīties no veselībai bīstamas un emocionāli nepatīkamas slimības psoriāzes jeb zvīņēdes.  

 

Nepatīkamā zvīņēde  

Psoriāze jeb zvīņēde ir slimība, kas medicīniski pazīstama jau no Hipokrāta laikiem. Tā ir hroniska ādas slimība, kas vizuāli redzama, kā sārti izsitumi, plankumi, kurus klāj baltas vai sudrabainas zvīņas. Tas ir iemesls, kāpēc šo slimību dēvē arī par zvīņēdi. Psoriāzei ir vairākas slimības formas:

 

Slimība visbiežāk izplatīta Ziemeļeiropas reģionā, kur ar to slimo 3-5% no visiem iedzīvotājiem. Slimībai pakļauti ir jebkura vecuma cilvēki, tomēr visbiežāk ar psoriāzi slimo jaunieši pubertātes vecumā, kas skaidrojams ar hormonālajām izmaiņām organismā, kā arī cilvēki ap 50-60 gadiem. Apkārtējiem slimība nav bīstama, jo nav lipīga. Pareiza psoriāzes ārstēšana ļauj dzīvot pilnvērtīgi un jo ātrāk tiek noteikta diagnoze, jo ātrāk būs iespējams uzsākt slimības profilaksi.

 

Psoriāzes ārstēšana ir svarīga, jo zvīņēde rada ne vien vizuālu, bet arī spēcīgu emocionālu diskomfortu, kauna sajūtu un rada problēmas gan ģimenes dzīvē, gan darba vidē. Zvīņēde ir saistīta ar vairāk kā 50 gēnu defektiem, kuru izraisītie traucējumi saistās ar 3 galvenajām patoloģijām - lipīdu vielmaiņas un sirds asinsvadu sistēmas patoloģijām, cukura diabēta, kā arī ādas un locītavu bojājumiem.

 

Kāpēc saslimst ar šo ādas slimību?

Galvenie faktori, kas veicina slimības attīstību ir stress, psihiskas vai fiziskas traumas, vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas, piemēram, angīna, kā arī vielmaiņas traucējumi. Diemžēl pētījumi rāda, ka 40% no slimniekiem slimība ir iedzimusi no kāda radinieka.  Lai gan medicīna ir attīstījusies, zvīņēde nav pilnībā izārstējama. Tas ir iemesls, kāpēc tai uzmanība jāpievērš savlaicīgi, lai izprastu tās cēloņus un varētu uzsākt laicīgu profilaksi.

 

Psoriāzes ārstēšanai tradicionāli lieto šampūnus, ziedes un medikamentus. Ļoti svarīgi ir nesākt pašārstēšanos, kas var novest pie vēl smagākām sekām. Jāseko dermatologa norādījumiem, lai maksimāli uzlabotu ādas estētisko izskatu, lai varētu attīrīt ādu un atbrīvoties no nepatīkamās slimības. Ja slimība tiks ārstēta nepareizi, medikamenti var veicināt psoriāzes pāriešanu smagākā formā, vai pat veicināt citas slimības.

 

Pareizie soļi, ja ir aizdomas par saslimšanu

Ja ir aizdomas par saslimšanu, ir jāvēršas pie zinoša un profesionāla dermatologa, kas spējīgs noteikt slimības formu un konsultēt par turpmāko psoriāzes ārstēšanas formu un iespējām. Lai to izdarītu, tiks veikta rūpīga diagnostika, kuras laikā speciālists:

  • pārbaudīs ārēji redzamās pazīmes;
  • uzzinās pacienta ēšanas paradumus un dzīves stilu, kas var būtiski palīdzēt, lai saprastu psoriāzes cēloņus;
  • tiks noņemts ādas gabaliņš, zvīņa vai naga drumstala, lai to detalizēti izpētītu mikroskopā.

 

Tikai pieredzējis dermatologs spēs noteikt slimības mikrosimptomātiku; augstas kvalifikācijas speciālisti ir atrodami Prof. J. Ķīša Estētiskās dermatoloģijas klīnikā (sīkāk klīnikas mājas lapā – dermatologs.com).

 

Ir arī inovatīvas psoriāzes ārstēšanas metodes

Psoriāzei ir komplicēts patoloģiskais process, ko iespējams bloķēt izmantojot bioloģiskus preparātus. 2.5 gadus ilgā pētījumā ar vairāk kā simts smagas psoriāzes un psoriātiskā artrīta pacientiem atklāts, ka gadījumos, kad zvīņēde bija skārusi visu ķermeni un bijusi ierobežota kustība, bioloģisko preparātu lietotājiem bija izdevies panākt visas ādas attīrīšanos un kopējās dzīves kvalitātes uzlabošanos. Tā ir lieliska iespēja atkal doties uz pludmali un bez kauna sajūtas uzvilkt peldkostīmu.

 

Psoriāzes ārstēšana ar mūziku? Jā!

Tieši stress ir lielākais psoriāzes stimulētājs, ko var samazināt, izmantojot mūziku. Unikāls un īpašs pētījums ir par mūzikas medicīniskās rezonanses terapiju, kura teorētiskā izstrādāta Vācijā, savukārt, praktiskā daļa– Latvijā. Salīdzinot ar kontroles grupu, kas neizmantoja magnētiskās rezonanses terapiju, pētījumā iekļautajiem slimniekiem samazinājās psoriāzes rādītāji, stress un paaugstinājās laimes līmenis. Skaņa ir garenviļņu svārstīšanās mehānisku vibrāciju forma un tā ietekmē ķermeni caur svārstību rezonansi.