Vēzis melanoma var nogalināt

Vēzis melanoma var nogalināt

Saistībā ar ādas vēzi, diemžēl Latvijas statistikas dati parāda gana biedējošu statistiku - saslimšanu skaits ik gadu pieaug. Vēzis melanoma, kas ir viens no bīstamākajiem un agresīvākajiem audzējiem, izplatās pa cilvēka limfātisko sistēmu un rada metastāzes. Ja tiek atklāts savlaicīgi, vēzis ir ārstējams.

Kā saslimst ar melanomu?

Visbiežākais saslimšanas iemesls ir ilgstoša ādas pakļaušana ultravioletā starojuma iedarbībai, kas attiecas gan uz biežu uzturēšanos saulē, gan solārija apmeklēšanu. Lielākais saslimšanas risks ir cilvēkiem ar gaišu ādu, jo gaišāka ādas krāsa, jo spēcīgāka ir reakcija pret ultravioleto starojumu.

Tāpat riska grupā iekļauti cilvēki ar blondiem un rudiem matiem, vai zilām un zaļganām acīm. Šādu matu vai acu krāsu īpašnieku āda parasti saulē ātri apdeg, kā arī iedegums veidojas ļoti lēnām un nevienmērīgi. Otrs biežākais saslimšanas iemesls ir ārēji tik nekaitīgās un simpātiskās dzimumzīmes.

Dzimumzīmes jāpārbauda regulāri

Dzimumzīmju un dažādu pigmentveidojumu esamība būtiski palielina melanomas iegūšanas risku. Pamanot pat niecīgākās izmaiņas dzimumzīmes izskatā, noteikti jākonsultējas ar zinošu un profesionālu dermatologu vai onkologu. Ja slimība tiek atklāta laikus, to ir salīdzinoši vienkārši izārstēt. Tāpēc nepieciešams arī profilaktiski vismaz reizi gadā apmeklēt dermatologu, kas var kļūt par vienīgo glābiņu, lai uzveiktu bīstamo slimību.

Profesionāls dermatologs var izglābt

Dermatologs atšķirībā no onkologa redz kopējo ādas stāvokli 360 grādu prizmā, tāpēc ieteicams apmeklēt tieši ādas ārstu. Tāpat gadījumos, kad uz ādas ir izskata ziņā neparastas dzimumzīmes un pigmentveidojumi, tie īpaši jāatrāda ādas ārstam. Svarīgākais nosacījums ir doties pie dermatologa laicīgi.

Lai izvairītos no saslimšanas ar slimību, vai to diagnosticētu maksimāli ātri, nopietni jāuztver jebkurš no jauna parādījies neparasts veidojums ādā, vislabāk uzticot tā novērtēšanu ārstam. Tāpat par ādas vēzi var liecināt šādas pazīmes:

  • Ja dzimumzīme ir jūtama, tā niez, dedzina, kņud, sāp, radies apsārtums, zvīņošanās, mistrošanās, sākas asiņošana, tas var liecināt par melanomas veidošanos. Normāli cilvēks dzimumzīmes nejūt, tāpēc šie noteikti ir ļoti brīdinoši simptomi.
  • Ja tās izmērs pārsniedz zīmuļa galu jādodas pie dermatologa;
  • Gadījumos, kad dzimumzīmei nav viendabīgas krāsas arī steidzami jāmeklē palīdzība. Normāla, vesela dzimumzīme ir vienkrāsaina – no gaiši brūnas līdz pat ļoti tumši brūnai.
  • Ja izaugums sācis augt un kļūst lielāks. Labdabīgi veidojumi saglabā savu krāsu un formu, kamēr ļaundabīgā melanoma progresē;
  • Neregulāra dzimumzīmes forma un izplūdušas maliņas arī var norādīt uz ādas

vēža risku;

Ādas vēža saslimšanas riska faktori

Pirmkārt, ļoti var ietekmēt ģenētika, jo ģenētiskie faktori ir Nr.1 saslimšanas iemesls. Tāpat biežs rentgena starojums un pārbaudes. Taču ir vēl daudz citu faktoru, kas var būtiski ietekmēt šīs slimības attīstību. Tie var būt:

• pārciesta papilomas vīrusa (CPV) infekcija;

• saskare ar noteiktām ķīmiskām vielām, piemēram, darvu, piķi, parafīneļļu, kurināmo mazutu;

• saskare ar arsēnu;

• intensīva karstuma vai saules iedarbība;

• hroniskas ādas iekaisuma slimības;

• nomākta imūnā reakcija;

• ādas 1. un 2. foto tips;

• ārstēšanai izmantota foto ķīmijterapija.

Melanomas risks var palielināties, ja ir daudz parasto un/vai klīniski atipisko dzimumzīmju, lieli iedzimti melanocītiski nēvusi. Bērnībā smagus un čūlojošus saules apdegumus izslimojušie arī ir lielākā riska grupā. Lieki atgādināt, ka diagnoze melanoma ir ārkārtīgi nopietna, tāpēc tās ārstēšanas jomā paveikts ļoti daudz. Tiek veikti dažādi pētījumi, kas saistīti gan ar medikamentiem, gan vakcīnām, gan dažādām terapijas metodēm. Tikai un vienīgi laicīga diagnostika un profesionāls dermatologs spēs izglābt dzīvību.